Medinė nosis apsilankė Žaislų muziejuje

Pasisveikinimas

     Šaligatvio vaikai, gyvendami miestuose turėjome svajonių… Ar pamename koks buvo aukštas dangus? Koks išbandymas buvo užlipti į slyvų lysvę ir prisiskinti žalių uogų, spėjant jų prikimšti pilnas kišenes, kai pro langą sušukęs kaimynas Petras, išlekia laukan su timpa, užtaisyta kauliuku ir taikosi į ataušusias pėdas. Kaip smagu buvo sutemus žaisti slėpynes, lakstyti su lazda rankose, imituojant ginklą ar žaisti „ietininką“, medinėm lazdom daužant plastmasinį butelį nuo gaiviojo gėrimo, kuris dažnai stovėjo kiemo aikštelėje, ginamas sulysusio bičiulio, turbūt niekada nebūsiančio karaliumi.

      Kai kurie mūsų prisiminimai iškeliavę toli… Tačiau į juos verta sugrįžti, kad suprastume kiek tereikia džiaugsmo išlikti kasdienybėje… Kiek šiame skubančiame gyvenime mes prarandame grožio… Sustok! Pats tuo gyvenu, iki tol – kai sutikti nauji, pažįstami, žmonės atveria duris… Į pasakų pasaulį…

     Šį kartą duris atvėriau „Žaislų muziejaus“ patalpose. Pakliuvau į erdvę, kur kvepia medžiu, nes pirmojo aukšto koridoriuje, lentynose, pastatyti: mediniai automobiliai, bokštai, tauškynės ar skaičiuoklės, o visiškai šalia pakinkyti mediniai žirgai ristūnai. Lengvata ir atradimų skoniu kvepia naujasis ir paslaptingasis sostinės muziejus.

Medis-zaislu-muz

    Čia, seni ir naudoti žaislai įgauna antrą gyvenimą, kurdami asmeninę pasaką. Seniausios LDK teritorijoje rastos žaislų rekonstrukcijos sužadina naują požiūrį į sostinę. Panašiai kaip netikėtai pravertos durys į slaptą senamiesčio kiemą.
Rūmų kunigaikščių ar didikų mėgti laisvalaikio praleidimo būdai, atrandami kaip ant delno, arba delne, išsukant ant grindų… Taip, išsukant medinį vilkelį, kuris kaunasi su kitais vilkeliais rate. Atrandame XIVa. pagrindinį berniuko žaislą – kardą. Toliau, pastebiu  medžio kamieno valteles su burėmis, kurios taip pat buvo paplitusios LDK Viduramžių laikotarpiu. O vaikystėje, kai pratirpdavo sniegas, leisdavome degtukus, čiurlenančiomis pavasario upėmis kiemo kelyje. Vaškinės figūrėlės, šiaudinės lėlės ir skudurinės Onutės, keramikinės, glazūruotos XVIIa. statulėlės… Muzikiniai instrumentai, guminiai antinai ir nykštukai. Alaviniai kareivėliai ir plastmasiniai žvėreliai…

Drauge, žvilgtelk į dalį eksponatų čia: žaislų muziejus.

Visa tai žaislų muziejuje… Parodos daiktus gali pamatyti, bet ir paliesti!

Didžiai įamžintas Žalgirio mūšio kovos paveikslas…

Zalgirio-m

Toliau, Smolensko kariauna iš arčiau.

Smolensko-burys

O čia lietuvaičiai prie ežerų… Klausiate kodėl pusnuogiai? Kaip indėnai… Su Meška užnugaryje! O gal atsakysite, kas Europoje buvo paskutinieji pagonys, gyvenę gamtos ritmu ir gerbė Motinos dėsnius?

Lietuvaiciai-ezeru

Toliau muziejuje yra senoviniai, kelių metrų aukščio ir pločio, žaidimų automatai, maitinami 15 kapeikų monetomis. Užkietėję stalo futbolo („foosball“) gerbėjai turi galimybę sužaisti kėlinį, kuris nukels į Vilniaus Žalgirio klestėjimo laikus…

Daug džiaugsmo čia… Apsilankyk vienas ar su draugais. Atrasi šypseną ir žvilgančias akis…
Medinukas žada kelis apsilankymus Žaislų muziejuje, stebėk naujienas.

O čia, dar keletas spalvingų nuotraukų…

Prisimenantis bei vertinantis pasakas ir vaikystę,
Medinukas su daina.

Įrašas paskelbtas temoje Kelionės ir apsilankymai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.